AB PROJELERİ ve
Mühendislik Hizmetleri
San. ve Tic. Ltd. Şti.

 

Türkiyedeki tarımsal ve Kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla 2008 de, AB bütçesi destekli, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK) kurulmuştur.

TKDK hibesi kapsamındaki iller:

Amasya, Afyon, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat , Trabzon, Van ve Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak ile birlikte Türkiye de 42 ilde Ipard tarımsal destek projeleri uygulanmaktadır.

Proje konuları ise, et ve süt amaçlı hayvancılık, et süt işleme tesisleri, meyve sebze işleme ve soğuk hava depolama tesisleri, kırsal turizm işletmeleri, su ürünleri işlenmesi, kültür balıkçılığı, çiftlik faaliyetleri, yerel ürünlerin işlenmesi, mobilyacı, demirci, halı - kilim dokuma atölyeleri açılması, yenilenebilir enerji yatırımları konularında % 40-70 hibe desteği sağlanmaktadır.

Her yıl, yılda 1 kez proje başvuruları duyurusu yayınlanmakta ve projeler kabul edilmektedir.

101 ( küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvancılık işletmeleri) için hibe çağrısı 16 Şubat 2019 da yayınlanmıştır. Son başvuru 14 Mayıs 2019.

103 ( et, süt, balık, meyve sebze işleme ve soğuk hava depoları) için hibe çağrısı 16 Şubat 2019 da yayınlanmıştır. Son başvuru 21 Mayıs 2019.

302 (Kırsal turizm, çiftlik faaliyetleri ve el sanatları) hibe çağrısı Mart 2019 dur.

302 yatırımlarında Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde, % 65 diğer illerde % 55’dir. Uygulama: Bu hibeler için öncelikle başvuru sahibinin hibe almaya uygunluğu, mesleki yeterliliğin sağlanması, mali yeterliliğinin olması, gerekli olan evrakları temin etmesi gerekmektedir.

Ayrıca, yatırımcının hibe proje başvurusu Tkdk tarafından onaylandıktan sonra, yatırımcı tarafından yatırım yapılmakta ve faturaları ödemektedir. Bu safhadan sonra 2-3 ay içinde hibe kendisine geri ödenmektedir. Bunun için yatırımcının, yapılacak yatırımın tamamını mali olarak karşılayabilme yeterliliğinin olması gerekmektedir.

Firmamız, 2003 yılında Türkiye’nin ilk kurulan AB hibe proje ofisi olup, bugüne kadar 136 hibe destekli proje tamamlanmıştır. Referans projeler için bakınız: www.grupdanismanlik.com


Daha geniş bilgi için TKDK ana sayfasına bakınız: www.tkdk.gov.tr