AB PROJELERİ ve
Mühendislik Hizmetleri
San. ve Tic. Ltd. Şti.

  Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK - IPARD hibe projeleri Türkiyedeki tarımsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla 2008 de, AB bütçesi destekli, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK) kurulmuştur.

  TKDK hibesi kapsamındaki iller: Amasya, Afyon, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat , Trabzon, Van ve Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak ile birlikte Türkiye de 42 ilde Ipard tarımsal destek projeleri uygulanmaktadır.

  2016 yılının nisan mayıs aylarından itibaren Türkiyenin tamamını ( kalan 39 ili de ) içine alacak şekilde uygulanmaya devam edecektir. Proje konuları ise, et ve süt amaçlı hayvancılık, et , süt işleme tesisleri, meyve ve sebze işleme ve soğuk hava depolama tesisleri, kırsal turizm işletmeleri, su ürünleri işlenmesi, kültür balıkçılığı, çiftlik faaliyetleri, yerel ürünlerin işlenmesi , el sanatları atölyeleri açılması, yenilenebilir enerji ve bilhassa Güneş Enerji yatırımları konularında % 50-70 hibe desteği sağlanmaktadır.

  Her yıl, yılda 2 kez proje başvuruları duyurusu yayınlanmakta ve projeler kabul edilmektedir. 2016 yılı Ipard II 2. çağrı ekim kasım 2016 de açılacaktır. Bu hibeler için öncelikle başvuru sahibinin hibe almaya uygunluğu, mesleki yeterliliğin sağlanması, mali yeterliliğinin olması, gerekli olan evrakları temin etmesi gerekmektedir.

  Ayrıca, hibe proje yatırımları başvurusu, Tkdk tarafından onaylandıktan sonra, yatırımcı tarafından yatırım yapılmakta ve faturaları ödenmektedir. Bu safhadan sonra 2-3 ay içinde hibe kendisine geri ödenmektedir. Bunun için yatırımcının , yapılacak yatırımın tamamını karşılayabilme yeterliliğinin olması gerekmektedir.

  Firmamız Türkiyenin ilk kurulan hibe proje ofisi olup, bugüne kadar 100 den fazla hibe destekli proje tamamlanmıştır. Bunun 26 adedi Tkdk ( ıpard1) projesidir. Daha geniş bilgi için TKDK ana sayfasına bakınız:  

www.tkdk.gov.tr Ahmet Aydınlı AB proje Uzm.