GRUP DANIŞMANLIK
AB PROJELERİ ve
Mühendislik Hizmetleri
San. ve Tic. Ltd. Şti.

     BİR BAŞARI HİKAYESİ: GRUP DANIŞMANLIK AB PROJELERİ VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ          2000 li yılların başı . Yer İstanbul. Henüz İstanbul depreminin üzerinden 6 ay geçmiştir. Depremde kendisine ait , Anadolu Cam Mozaik San .Tic. Ltd. Şti fabrikasını, işyerlerini kaybeden Ahmet Aydınlı,borç batağında , yeni iş arayışları içindedir. Ya daha önce çalıştığı, Başer Kimya ColgatePalmolive, Hayat Kimya gibi özel sektöre yönetici olarak çalışma hayatına geri dönecektir, veya kendisine yeni bir iş kuracaktır.

İkinci şık ağır basar ve 2000 yılında İstanbul Avcılarda bir danışmanlık ofisi açar. İlk işi Alman endüstri fanları firması Piller EndüstrivantilatorenGmBh firmasının Türkiye tanıtım danışmanlığıdır. Piller firmasının verdiği Türkiyenin en büyük 500 firması ile irtibat kurma görevini02.02.2002 tarihinde başarı ile tamamlar. İlk işinden kazandığı para ile deprem enkazlarının tozunu temizler.

2002 yılında AkParti kurulur. Partiyi kuranlar ve yöneticileri genelde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde görevli başkan, genel sekreter, müdür ve daire başkanlarıdır. Onlarla,Birlik Vakfından, Vakıf Gruba Hastanesi GnMd .döneminden kurduğu tanışma ve irtibatlar sebebi ile yolunu Ankaraya düşürür.

Ahmet Aydınlı, depremin verdiği maddi sıkıntılar sebebi ile, 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamasa da , 2002 yılında Ak Partinin seçimleri kazanması sonrasında kurulan ilk hükümetle birlikte Ankaradaki resmi ziyaretlere başlar. Bu isteğine 2007, 2011 ve 2014 yıllarındaki genel seçimlerde ulaşacaktır.

2003 yılında Başbakanlığa bağlı DPT , ABEGPM –Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi – Ulusal Ajans tarafından verilen AB proje eğitimlerine katılır. En kıdemli katılımcı olarak eğitimleri başarı ile bitirir ve sertifikalarını alır.Bu eğitimlerden sonra devlette üst düzey bürokrat olarak görev almayı beklerken, Alman Büyükelçi H.Mökkelmann’ınkendisine , özel sektörde bir danışmanlık firması kurması ve sözleşmeli proje danışmanı olarak bakanlara danışmanlık yapmasını önerisi ile devlette görev almaktan vazgeçer ve danışmanlık firması kurar.

Firmanın logosundaki Türk ve AB bayraklarının birleştiği noktadaki yıldızı da diğerlerinden daha büyük yaparak, AB’nin en yeni ve gelecekteki en büyük yıldızı olarak yorumlar.

Böylece 2003 yılında Türkiyenin ilk AB projeleri firması kurulmuş olur. Adı da Grup Danışmanlık AB Hibe Proje Ofisidir. Ankara Ticaret Odasının bu sektördeki 1 nolu üyesi olur.

2004 yılında Kütahya Belediye Başkanı Danışmanı olarak çalışır. Depremden elinde kalan son makineleri de Kütahya Çinikop Cam mozaik Fabrikasının kurulmasında değerlendirir ve sanayiciliğe noktayı koyar.

2005 yılında ilk Hibe projesini yazar ve uygular. Moralli Gençlik AB Hibe projeleri tanıtım projesi. 24 saat dünyanın her yerine uydudan ulaşan, Moral FM de canlı yayında , Türkçe İngilizce yayınlanan bir program ve canlı telefon bağlantıları ile yurtiçinden ve yurtdışından gelen telefonlarla sorulara anında cevaplar verir. 3 ay süren radyo programı sonunda Türkiyenin ilk radyo programı hibesi alan ve uygulayan proje uzmanı olur.

2005 yılında Tarım Bakanlığı KKYDP – Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı projelerineAntalyada başlar. AnkaradanAntalyaya giden bir proje danışmanı olarak hem eğitim verir, hem proje hazırlamak isteyenleri bilgilendirme toplantıları yapar, hem de projeler hazırlar, hepsi bir arada bir çalışma temposu. Günde 18-20 saat çalışma…

2006 yılında Kültür Turizm Bakanlığı başbakanlık tanıtma fonu tanıtım projelerini yazmaya başlar. 2006 İstanbul Park Formula 1 Uluslararası tanıtım projesi, Antalya Aspendos Alman RTL TV WattenDass? Projesi danışmanlığı, 2007 Haliç RedbullAirRace hava akrobası yarışları danışmanlığı yapar.

2008 yılında Başbakanlık Tanıtma fonu desteği ile Türkiye Fransa ortak çalışması, Medeniyet Köprüsü kültür tanıtım projesi, Fransa Belfort – proje koordinatörlüğünü başarı ile tamamlar. Bu projede sunuculuk yaparken sahneden düşerek kolunun kırılmasına rağmen programı kesmeden tamamlar ve 2 gün sonra Türkiyeye dönerek hastaneye yatar.

2008 yılında genç emekliler kervanına katılarak ani bir kararla Denizliye taşınan Ahmet Aydınlı, 2010 yılında Denizlide yeni bir şirket daha kurar. Grup danışmanlık AB Proje ve Mühendislik Hizmetleri San. Tic. Ltd. şti.Adının Grup danışmanlık olmasının sebebi ise yapılacak bir ekip çalışmasında herkesin kendi iş yeri imiş gibi çalışması hedefidir.

Denizli Babadağlılar tekstil çarşısının en üst katında 20 m2 lik bir ofisde kurulan yeni şirket, Ankarada kurulu Grup Danışmanlık AB projeleri ofisi ile koordineli olarak çalışmaktadır. 2011 yılında TKDK Denizli İl koordinatörlüğünün kurulması ile Ipard Hibe projelerini de kapsama alanına alıp yoluna devam eder.

2010 yılında kurulan Grup Danışmanlık AB projeleri ve Mühendislik Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti, hazırladığı projelerde % 100 başarı yüzdesi ile adından söz ettirirken, 2012 yılında kurulan Emma Alternatif Enerji San. Tic.LtdŞti ile 2015 yılında kurulan Mekatronik Solar Enerji San. Tic. Ltd. Şti başarı olamazlar ve kapanırlar.

Yıl 2016. Geriye dönüp baktığımızda, 1999 İstanbul depreminin getirdiği zorunlu iş değişikliği ile başlayan süreçte, 2 başbakanlık tanıtma fonu proje danışmanlığı, 2 bakan danışmanlığı, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Kütahya belediye başkan danışmanlıkları, 25 TkdkIpard projesi, 15 Kkydp projesi, 15 Kalkınma Ajansı yatırım projesi, 10 sertifikalı eğitim projesi, 2 Ulusal Ajans Projesi, 7 İnovatifArgeProjesi , 7 Festival projesi ve bir çok projede alınan görevler. Sonuçta 100 den fazla başarılı projeye imza atılmış olur. Halen 3 kişilik daimi çalışan, 7 kişilik yarı zamanlı çalışanı olan, aldığı projeleri % 98 başarı ile hibeye ulaştıran , “ az ama öz “ çalışarak bu başarı yüzdesine ulaşan bir proje ekibi olurlar.

Ahmet Aydınlı , AB Proje Uzmanları Derneği , Binyıl Tarih Kültür ve Sanat Derneği, Şifalı Bitkiler Araştırma Derneği başkanlıkları görevine devam etmektedir.